Cbarts blog

Velkommen til Cbarts blog, hvor det hele handler om den praktiske side af kunst.

Her kan du læse om de spændende ting indenfor kunstens verden jeg støder på, tips og tricks til at male (bl.a. teknikker, materialer, kurser), ophængning på messer/i hjemmet mv., beskyttelse af malerier og meget andet. Alt sammen ting som jeg synes har været nyttige for mig selv i min karriere som kunstner.

Du kan abonnere på bloggen, så får du en mail når der er skrevet noget nyt, eller du kan blot fra tid til anden kigge ind og se om der er noget du kan bruge. Artiklerne gemmes i kategorierne nedenfor, så der kan du altid finde dem igen.

Rigtig god fornøjelse.

Kunsthistoriekurser på Folkeuniversitetet i KBH

 imagegen     symbolik

 

Folkeuniversitetet i København er åbent for alle, og man kan uddanne sig eller opnå viden om rigtig mange ting.  Bla.
findes der kurser om kunst, kunsthistorie, filosofi og meget meget andet.  

Det er dygtige undervisere og jeg har selv lært meget om kunst ved at deltage på en lang række af deres kurser.  

Derfor vil jeg også gerne anbefale det til dig at prøve en forelæsningsrække derinde. 

Kurserne afholdes forskellige steder i København og omegn, men det fremgår alt sammen at kursusbeskrivelserne.

Kurserne løber som regel over 10 uger, med en forelæsning på ca. 2 timer om ugen. Prisen varierer, men er ca. 880 kr.  (2012 pris)  Overkommeligt, synes jeg :-)

Hvis du vil på deres kurser, skal du være hurtig. De plejer hurtigt at blive overtegnet. 

Kh Charlotte 

Forrige
Næste